Dabing

Kresleným postavám pak vdechnou život herci v dabingovém studiu. A to nejen namluvením předepsaných dialogů. Samotný obraz, finální mimika, gesta a emoce postav se totiž dokončovaly v návaznosti na dialogy, podle jejich přesného znění, intonace a hereckého projevu „Není to dabing, ale opravdové herectví, které teprve postavy skutečně oživí. Každý herec přidá postavě to své, a to dá umělým postavám šmak reality.“, vysvětluje Tománek

Vzhledem k tomu, jaký vliv mají herci na výsledný projev animovaných postav, věnovali tvůrci výběru hlasů a samotnému nahrávání dialogů velkou péči a zvolili poměrně velkorysý přístup. Herci strávili ve studiu dohromady přes 100 hodin, mohli improvizovat, upravovat si repliky nebo přidávat vlastní. „Chtěli jsme využít komediální potenciál skvělé sestavy herců, kterou jsme měli. Znovu jsme navíc natáčeli s několika herci najednou, což není vůbec obvyklé. Z důvodu, aby si vzájemně nahrávali a improvizovali,“, dodává Tománek.

Dohromady se nahrálo téměř 4000 verzí dialogů, z nichž ve filmu jich ale zazní „jen“ předepsaných 350, každou repliku mohli tvůrci vybrat v průměru z 11 různých variant. Pokud bylo potřeba, neváhali tvůrci v průběhu další animace poslat některé herce do studia znovu na dotáčky, pár vět se pro maximální spokojenost natáčelo měsíc a půl před premiérou.

Nejobtížnějším úkolem se ukázalo najít hlas hlavního záporáka filmu, kterého nakonec namluvil Karel Heřmánek. „Obsazení zlosyna, který má ale část filmu laskavou tvář, bylo zatím to nejsložitější, co mě potkalo. Vyzkoušeli jsme celou plejádu nejlepších herců a hlasů, ale pořád to nebylo ono. A termín pro natáčení ve studiu se neúprosně blížil,“, přibližuje režisér a producent filmu Jan Tománek, jak může být obtížné najít animovanému charakteru odpovídající hlas.

Ostřílené dabéry jako jsou Jiří Lábus, Michal Dlouhý, Karel Heřmánek, Miroslav Táborský, Matěj Hádek doplnili pro stěžejní role dětí Alena Kokrdová a Martin Sucharda. Ani jeden z nich nebyl ve zvukovém studiu žádným nováčkem, Martin Sucharda byl za dabing animovaného filmu studia Pixar Vzhůru do oblak dokonce nominován na cenu Františka Filipovského.

Speciálním hostem filmu se stala Lucie Vondráčková, která si střihla několikanásobnou roli party syrečků.

Dabing se natáčel na jaře roku 2011 a film byl v této době, rok a půl před premiérou v kinech v podstatě hotový,“, překvapuje Tománek.